poniedziałek, 31 marca 2014

Rok upamiętniający zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie: ‘Kwibuka20’ rozpoczęte

Rok 2014 jest dwudziestoleciem zbrodni ludobójstwa w Rwandzie, które rozpoczęło się 7 kwietniu 1994 i w trakcie którego zostało zabitych ponad 800,000 ludzi. Aby upamiętnić tę rocznicę rozpoczęła się ‘Kwibuka20’ wraz z zapalaniem znicza (Urumuri Rutazima / Kwibuka Flame) który wędruje przez Rwandę od 7 stycznia aby zakończyć w Kigali 7 kwietnia, i tym samych rozpocząć okres żałoby narodowej. 

‘Kwibuka20’ jest serią wydarzeń w Rwandzie i na świecie, które mają na celu upamiętnienie i przeciwdziałanie zbrodni ludobójstwa poprzez ‘pamięć’ (remember), ‘zjednoczenie’ (unite) i ‘odbudowę’ (renew). ‘Kwibuka’ oznacza ‘pamiętać’ w Kinyarwanda (języku Rwandy), i tak też jest nazywana coroczna rocznica wydarzeń z 1994 w Rwandzie. 

Więcej na temat ‘Kwibuka20’ można naleźć tutaj.


'Kwibuka20’ będzie uczestniczyć również w Międzynarodowej Konferencji Zapobiegania Zbrodni Ludobójstwa, odbywającej się od 31 marca do 1 kwietnia w Brukseli (zorganizowana przez the Royal Institute for International Relations w kooperacji z Unią Europejską, Unią Afrykańską i ONZ). W trakcie tej konferencji będą dyskutowane osiągnięcia w zakresie badań naukowych dotyczących zbrodni ludobójstwa oraz roli ruchów obywatelskich, parlamentów i odzewu instytucji rządowych w związku z tym zagadnieniem. Jednym z oczekiwanych rezultatów tej konferencji będzie nawołanie do stworzenia ‘centralnych punktów prewencyjnych’ (Focal Points for Prevention / FPP) w krajach ONZ w celu rozwinięcia systemów prewencyjnych i odpowiedzialności za masowe zbrodnie. 

Więcej na temat konferencji można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz