piątek, 26 czerwca 2015

Samotny wojownik Lemkin

Z okazji 115 rocznicy urodzin Rafała Lemkina (24 czerwca) "Polityka" nr 26(2015) opublikowała artykuł Samotny wojownik Lemkin, w którym liczne anegdoty z życia osobistego spleciono w ścieżkę, która doprowadziła Lemkina do sformułowania koncepcji zbrodni międzynarodowej ludobójstwa. W tekście znajdziemy wzmianki o przełomowym Rozdziale IX wydanej w 1944 r. Axis Rule in Occupied Europe (fragmenty dostępne tutaj), o zaginionej przez 54 lata autobiografii autora (Totally Unofficial: The Autobiography of Raphael Lemkin), jak i o okresie głodowania na potrzeby walki o ratyfikację Konwencji NZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.

Rafał Lemkin, lata 50.
Źródło: Capital Pictures [za:] Polityka

Elektroniczny dostęp do artykułu tutaj.

Warto w tym kontekście także wspomnieć o ubiegłorocznej premierze poświęconego samotnej batalii Lemkina dokumentu Watchers of the Sky (trailer poniżej), który według informacji na oficjalnej stronie producenta nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży.


czwartek, 25 czerwca 2015

ESIL Lecture: BITs, BATs, and Buts: Reflections on International Dispute Resolution

Europejskie Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego (ESIL) opublikowało nagranie z wykładu Gary'ego Born'a: BITs, BATs, and Buts: Reflections on International Dispute Resolution.


Materiały: nagranie z konferencji The European Convention on Human Rights and General International Law

Europejskie Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ESIL) oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka zapraszają do obejrzenia nagrania ze zorganizowanej na początku miesiąca w Strasburgu konferencji The European Convention on Human Rights and General International Law.

W programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia 10 sędziów ETPCz, wystąpienie sędziego MTSu Jamesa Crawforda (panel 2), czy Dyrektor Maxa Plancka w Luksemburgu Hélène Ruiz Fabri (panel 5).  

piątek, 19 czerwca 2015

Konferencja: Model United Nations POLMUN 2015

W dniach 10-13 września, po 4 latach przerwy, w Warszawie wznowiona zostanie inicjatywa Model UN. Szczegółowa informacja nt. wydarzenia poniżej.



Konferencję POLMUN Warsaw 2015 to przewidziana dla 150 uczestników symulacja obrad ONZ (Model United Nations), która odbędzie się w budynku Senatu RP w dniach 10-13 września 2015 pod patronatem honorowym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP.
W trakcie konferencji uczestnicy wejdą w rolę delegatów Narodów Zjednoczonych i będą obradowali na tematy dotyczące otaczającego ich świata z zachowaniem rzeczywistych procedur ONZ i zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego.

czwartek, 18 czerwca 2015

Konkurs na esej w dziedzinie międzynarodowego prawa gospodarczego (2015 SIEL/CUP Essay Prize)

Society of International Economic Law (SIEL) wraz z Cambridge University Press (CUP) ogłosiły swój coroczny konkurs na najlepszy esej z zakresu międzynarodowego prawa gospodarczego (2015 SIEL/CUP Essay Prize). Konkurs jest otwarty dla aktualnych studentów oraz osób które obroniły się nie wcześniej niż 30 czerwca 2010 r.

Teksty (nie dłuższe niż 8.000 słów) można przesyłać do 30 września 2015 r. Więcej szczegółów tu.

środa, 17 czerwca 2015

Rejestracja: 11th Annual Conference of the European Society of International Law (Oslo, wrzesień 2015)

Właśnie uruchomiono rejestrację na konferencję "11th Annual Conference of the European Society of International Law", która odbędzie się na Uniwersytecie w Oslo w dniach od 10 do 12 września 2015 r. Temat konferencji to "The Judicialization of International Law – A Mixed Blessing". 

Wstępny plan konferencji oraz szczegółowe informacje dotyczące zasad rejestracji są dostępne na stronie konferencji.

wtorek, 16 czerwca 2015

Seminarium: Postmulticulturalism and contemporary legal discourse (Poznań, 22 czerwca 2015)

Poznańskie Centrum Praw Człowieka INP PAN zaprasza na seminarium zatytułowane "Postmulticulturalism and contemporary legal discourse", które odbędzie się 22 czerwca 2015 r. o g. 13.00 w siedzibie Centrum (ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań). Wprowadzenie do seminarium zostało przygotowane przez dr Aleksandrę Gliszczyńską-Grabias (PCPCz INP PAN), samo zaś seminarium poprowadzi dr Dorota Gozdecka (wykładowczyni prawa migracyjnego w Australian National University Colege of Law, dyrektor międzynarodowego projektu badawczego Law and the Other in post-multicultural Europe).

Wstęp wolny, spotkanie w języku angielskim.

Poniżej opis seminarium:

piątek, 12 czerwca 2015

Call for papers: Europe’s Shared Burden: Collective Responsibility for Migrants at Sea (Dublin, październik 2015)

UCD Sutherland School of Law zaprasza do przesyłania propozycji referatów na interdyscyplinarne warsztaty, które odbędą się w dniach 9-10 października 2015 na University College Dublin. Temat tegorocznych warsztatów to “Europe’s Shared Burden: Collective Responsibility for Migrants at Sea”.

Propozycje referatów (maksymalnie 300 słów) można przesyłać do 26 czerwca 2015. Organizatorzy przewidzieli dla doktorantów oraz postdoc’ów możliwość uzyskania pomocy finansowej. 

Więcej szczegółów można znaleźć tu.

wtorek, 9 czerwca 2015

Konferencja: Applicable law in international arbitration (Katowice, listopad 2015)

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Sądem Arbitrażowym przy Polskiej Izbie Handlu zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej "Applicable law in international arbitration", która odbędzie się 20 listopada 2015 r. w Katowicach (budynek Wydziału Prawa i Administracji, ul. Bankowa 11 B).

Termin przysłania zgłoszeń upływa 31 października 2015 r. Więcej szczegółów, w tym plan konferencji oraz informacje o wysokości opłat konferencyjnych, można znaleźć tu. Strona konferencji (na której dostępny jest formularz zgłoszeniowy) jest natomiast dostępna tu.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Call for papers: The Present and Future Role of Investment Treaty Arbitration in Adjudicating Environmental Disputes (Oslo, listopad 2015)

PluriCourts (Centre of Excellence Uniwersytetu w Oslo) zaprasza do składania propozycji referatów na sympozjum zatytułowane "The Present and Future Role of Investment Treaty Arbitration in Adjudicating Environmental Disputes", które odbędzie się w Oslo w dniach 5-6 listopada 2015 r. 

Propozycje referatów (maksymalnie 500 słów) można przesyłac do 15 lipca 2015 r (na adres d.f.behn(at)jus.uio.no). Więcej szczegółów jest dostępnych tu.

czwartek, 4 czerwca 2015

Konferencja: Nowe polskie prawo konsularne (Kraków, 25-26 czerwca 2015) - program

Organizatorzy konferencji "Nowe polskie prawo konsularne" ogłosili jej program.

Zgłoszenia udziału można przesyłać do 20 czerwca br. Szczegóły organizacyjne, w tym dotyczące opłaty konferencyjnej oraz noclegów są dostępne na stronie internetowej organizatora - Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wtorek, 2 czerwca 2015

Call for papers: International Law and the Changing Economic & Political Landscape in Asia (Bangkok, listopad 2015)

 The Asian Society of International Law zaprasza do przesyłania propozycji referatów na konferencję zatytułowaną “International Law and the Changing Economic & Political Landscape in Asia”, która odbędzie się w Bangkoku w dniach 26-27 listopada 2015 r.

Tematyka określona przez organizatorów obejmuje następujące kwestie:

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Call for papers: International organisations and the rule of law: perils and promise (Wellington, grudzień 2015)

The New Zealand Centre for Public Law and ILA (New Zealand Branch) zapraszają do przesyłania propozycji referatów na konferencje zatytułowaną „International organisations and the rule of law: perils and promise”, która odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2015 r. w Wellington. 

Propozycje referatów (maksymalnie 1 strona) można przesyłać do 15 lipca 2015 r. Niestety uczestnicy są zobowiązani do samodzielnego pokrycia kosztów zakwaterowania oraz przelotu.

Więcej szczegółów jest dostępnych tu.