piątek, 1 lipca 2016

Relacja drużyny WPiA UW z waszyngtońskiej rundy konkursu Jesspua

W dniach 27.03 – 3.04 odbyła się w Waszyngtonie runda międzynarodowa konkursu Jessup Moot Court Competition.
Konkurs Jessup jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem tego rodzaju na świecie. W bieżącym roku w konkursie wzięło udział 550 drużyn z całego świata, a do Waszyngtonu – na międzynarodową rundę – przyjechały 132 drużyny.Polskę reprezentował Uniwersytet Warszawski – zwycięzca krajowej rundy konkursu Jessup oraz Uniwersytet Jagielloński, który zajął w krajowym finale II miejsce i w związku z tym został zaproszony do rywalizacji w Waszyngtonie, jako exhibition team.

Ponadto, Polska miała również swoich przedstawicieli wśród sędziów, w osobach m. in. dr Patrycji Grzebyk oraz p. Adriana Andrychowskiego – administratora polskiej rundy konkursu, który zdobył nagrodę dla najlepszego krajowego administratora.
Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, mimo wymagających rywali, zaprezentowała się bardzo dobrze i wygrała swój najtrudniejszy mecz z drużyną z Monachium. Zwycięzcą konkursu została Argentyna, a drugie miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym. W finale sędziami byli: Sędzia Hisashi Owada, Sędzia Christopher Greenwood oraz Sędzia Bruno Simma.
Udział w konkursie Jessup Moot Court zapewnia studentom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy zdobytej w trakcie studiów, w praktyce. Sprawa jest fikcyjna, jednakże praca nad sprawą podobna do tej w rzeczywistości. Studenci wpierw przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoją argumentację przed Zespołem Orzekającym.
Dzięki udziale w konkursach typu moot court studenci zdobywają cenną wiedzę,  doświadczenie i umiejętności i mają okazję przekonać się w praktyce, jak ważny jest dobry warsztat w pracy prawnika oraz umiejętność posługiwania się słowem, zarówno pisanym, jak i mówionym, a także jak istotna jest precyzja przekazywanej treści i dbałość o szczegóły.
Jessup to bardzo ciężka praca, ale też dużo dobrej zabawy i satysfakcji. Serdecznie zachęcam wszystkich studentów do podjęcia tego wyzwania w przyszłym roku akademickim.

mgr Anita Garnuszek
Trener drużyny Uniwersytetu Warszewskiego
Katedra Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego, WPiA UWBrak komentarzy:

Prześlij komentarz