poniedziałek, 15 lutego 2016

Guest Post: Relacja drużyny WPiA UW z Jessupa 2016

W dniach 10-12 lutego 2016 r. w gmachu Sądu Najwyższego odbył się krajowy finał międzynarodowego konkursu prawniczego – Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. W rozgrywkach wzięło udział 6 drużyn reprezentujących Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Warszawski. 

Tegoroczna sprawa konkursowa dotyczy m.in. zagadnienia dopuszczalności dowodów przed MTS, legalności programów inwigilacyjnych, walki z terroryzmem w kontekście ochrony praw jednostek oraz odpowiedzialności państw za działania w cyberprzestrzeni. 


W finale krajowej rundy zmierzyły się drużyny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wyrównanej rywalizacji sędziowie w składzie Prof. Bill Bowring z University of London (przewodniczący składu), prof. Samuel Bleicher z Georgetown University oraz mec. Bart Wasiak z kancelarii Arnold & Porter zdecydowali, że w bieżącym roku w międzynarodowym finale konkursu, który odbędzie się w dniach 27 marca – 2 kwietnia 2016 r. w Waszyngtonie, reprezentować Polskę będzie drużyna Uniwersytetu Warszawskiego.


Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Giemza, Łukasz Karsznicki, Michał Bałdowski oraz Justyna Daniło, trenowana przez Anitę Garnuszek z Katedry Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zajęła również II miejsce w ogólnej klasyfikacji najlepszych pism procesowych a Wojciech Giemza zajął I miejsce w kategorii najlepszy mówca po stronie Applicanta i II miejsce w ogólnej klasyfikacji najlepszych mówców. 

I miejsce w tej kategorii zajął Rafał Sokół z Uniwersytetu Łódzkiego, a I miejsce w kategorii najlepsze pisma procesowe zajęła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Laureatom nagród serdecznie gratulujemy ! 

Członkowie drużyny Uniwersytetu Warszawskiego chcieliby podziękować wszystkim drużynom za uczestnictwo w konkursie i możliwość zmierzenia się w rundach eliminacyjnych oraz w finale. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy.

Szczególne podziękowania kierujemy również do organizatorów konkursu – p. Adriana Andrychowskiego – krajowego koordynatora Jessup Moot Court Competition oraz całego zespołu kancelarii Woźniak Legal, kancelarii White&Case oraz I Prezes Sądu Najwyższego Prof. Małgorzaty Gersdorf za gościnę w siedzibie Sądu.

W naszej ocenie konkurs został zorganizowany niezwykle profesjonalnie i przebiegł w bardzo przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość zaprezentowania się przed licznymi zagranicznymi sędziami. Chcielibyśmy podziękować również wszystkim sędziom za ich cenne komentarze, trudne pytania i wysiłek włożony w przygotowanie do pełnienia roli sędziego. Z punktu widzenia uczestników konkursu bardzo cennym doświadczeniem są rundy z sędziami, którzy doskonale znają stan faktyczny sprawy oraz zagadnienia merytoryczne.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim drużynom świetnych wystąpień oraz uzyskanych nagród i dziękujemy wszystkim za możliwość wzięcia udziału w konkursie i reprezentowania Polski w międzynarodowym finale w Waszyngtonie.

Autor: Drużyna Uniwersytetu WarszawskiegoBrak komentarzy:

Prześlij komentarz