sobota, 29 kwietnia 2017

Szkoła letnia: Prawo międzynarodowe i europejskie (Kaliningrad, lipiec-sierpień 2017)

Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie zaprasza do udziału w szkole letniej w zakresie prawa międzynarodowego i europejskiego (24 lipca - 11 sierpnia 2017 r.). Szkoła jest prowadzona w języku angielskim i niemieckim. Udział w szkole letniej jest bezpłatny - uczestniczy muszą jednak opłacić koszty podróży i ubezpieczenia.

Więcej informacji można znaleźć tu (przy czym program jest dostępny w zakładce formularz rejestracyjny).

piątek, 28 kwietnia 2017

Call for papers: The Military Law and the Law of War Review

The Military Law and the Law of War Review zaprasza do przesyłania tekstów do swojego kolejnego numeru (vol. 55/1). Termin składania tekstów (maksymalnie 15.000 słów) upływa 15 czerwca 2017 r. 

Więcej szczegółów można znaleźć tu.

wtorek, 25 kwietnia 2017

Call for papers: Workshop of the ESIL IEL IG (Neapol, wrzesień 2017)

ESIL International Economic Law Interest Group zaprasza do przesyłania propozycji referatów na warsztaty, które odbędą się 6 września 2017 r. w kontekście corocznej konferencji ESIL. Organizatorzy planują następujące panele tematyczne:

  • “Fair trade” to promote global public goods? The legal dimensions 
  • Commodities and international economic law 
  • Brexit – how to get from the common market to international economic relations? 
  • Investment law and the preservation of global public goods in detailed perspective 
Propozycje referatów (maksymalnie 800 słów) można przesyłać do 31 maja 2017 r. Więcej szczegółów można znaleźć tu.

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Szkoła letnia: Pamięć i prawo: perspektywa prawna w ocenach historycznych (Łękuk, sierpień 2017)

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) zaprasza do udziału w bardzo interesującej Międzynarodowej Szkole Letniej „Pamięć i prawo: perspektywa prawna w ocenach historycznych", która odbędzie się w dniach 19-27 sierpnia w Łękuku na Mazurach. 

Organizatorzy zamierzają wybrać 20 doktorantów, młodych pracowników naukowych, osób zaangażowanych w sprawy publiczne z Polski, Rosji, Niemiec i Ukrainy. Warunkiem uczestnictwa jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, który będzie językiem roboczym szkoły. Wśród wykładowców szkoły znaleźli się, m. in., prof. Stefan Oeter (Uniwersytet w Hamburgu), prof. Heorhij Kasjanow (Narodowa Akademia Nauk Ukrainy), prof. Ireneusz Kamiński (Polska Akademia Nauk), dr Andrij Portnow (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie). CPRDiP w pełni

Zgłoszenie można przesyłać do 5 maja 2017 r. Więcej szczegółów jest dostępnych tu.

środa, 19 kwietnia 2017

Wykład otwarty: The EU Trademark Law after the Reform (Warszawa, 27 kwietnia 2017)

Kolegium Prawa ALK zaprasza na wykład Profesora Gordiana Hasselblatta "The EU Trademark Law after the Reform", który odbędzie się w dniu 27 kwietnia o godz. 11:00 w Sali A-26, Akademia Leona Koźmińskiego, Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59.

Pan Profesor Gordian Hasselblatt jest profesorem z prawa własności intelektualnej w McGeorge School of Law na University of the Pacific w Sacramento oraz profesorem międzynarodowego prawa wzornictwa przemysłowego na Chicago-Kent College of Law w Chicago. Pan Profesor jest również członkiem Komitetu Zarządzającego Geschäftsführenden Ausschusses der Arbeitsgemeinschaft Geistiges Eigentum (AGEM) w Deutschen Anwaltsverein (DAV) oraz członkiem komitetu eksperckiego Deutsche Vereinigung für gewerblichen Rechtsschutz und Urheberrecht (GRUR) do spraw prawa znaków towarowych i nieuczciwej konkurencji, jak również partnerem w kancelarii CMS Hasche Sigle w biurze w Kolonii.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału poprzez wysłanie wiadomości na adres: mateuszzuk(at)kozminski.edu.pl.

wtorek, 18 kwietnia 2017

Australia zdobywa puchar Jessupa 2017

W Waszyngtonie zakończyła się 58. edycja konkursu Jessup Moot Court (o zwycięstwie Uniwersytetu Łódzkiego w polskiej rundzie pisaliśmy tutaj).

20170415_174213
Źródło: Australia Defeats Jamaica to Win the 2017 Jessup Cup, InternationalLaw Blogger


W światowym finale drużyna Uniwersytetu w Sydney pokonała reprezentację Norman Manley Law School z Jamajki. Wydział prawa z Sydney zdobył tym samym swój 5. puchar, powtarzając sukcesy lat 2015, 2011, 2007 i 1996. Łącznie australijskie uniwersytetu wygrały 12 edycji konkursu, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym (choć tutaj puchar przypadł w udziale aż 13 drużynom).

Sędziami rundy finałowej byli dwaj urzędujący sędziowie MTSu James Crawford oraz Patrick Lipton Robinson, oraz sędzia trybunału w latach 2003-2012 Bruno Simma. Była to zatem szczególna sytuacja, jako że pochodzenie dwóch sędziów pokrywało się z reprezentowanymi państwami (Crawford - Australia, Robinson - Jamajka).

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Video: Tokyo Trial

O ile proces norymberski stanowi w Europie element kanonu wykładu ogólnego z prawa międzynarodowego publicznego, a szeroką popularnością cieszyły się filmy na  kanwie postępowania (np. Judgment at Nuremberg z 1961 r. z Merlene Dietrich, miniserial Nuremberg z 2000 r. z Aleciem Baldwinem), o tyle historia Trybunału tokijskiego jest znacznie słabiej znana. 



W związku z tym czytelników PPM może zainteresować dostępny za pośrednictwem Netflixa kanadyjski czteroodcinkowy mini-serial z grudnia 2016 r., Tokyo Trial. Niektóre wątki potraktowano w sposób nader uproszczony (np. czemu wyrok powinien obejmować solidne uzasadnienie albo czemu w ogóle istotne jest uzasadnienie w razie zgody co do sentencji), inne zwięźle streszczają istotę problemu i mogą stanowić ciekawą pomoc dydaktyczną (m.in. kwestia indywidualnej odpowiedzialności karnej w świetle Paktu Brianda Kellogga). W serialu poruszono również kilka ciekawych kwestii, jak choćby pytanie dlaczego mimo opublikowanego już wyroku Trybunału norymberskiego kwalifikacja prawna zarzucanych czynów nadal budziła wątpliwości, czy też zwrócenie uwagi dlaczego w Azji w przededniu procesu dekolonizacji aliancki sąd, z jedynie symbolicznym udziałem azjatyckich sędziów, budził skrajne emocje. W serialu ujęto również fabularną narrację politycznego napięcia wokół prac trybunału, skutkiem czego była niemożność pełnego poparcia wyroku trybunału przez 5 z 11 sędziów.

niedziela, 16 kwietnia 2017

Call for papers: Business and Human Rights workshop (Aarhus, październik 2017)

Aarhus University zaprasza do udziału w warsztatach zatytułowanych "Business and Human Rights", które odbędą się 2-3 października 2017 w Aarhus. Warsztaty zostały podzielone na dwie części: (i) the Experience of Victims of Human Rights Abuses oraz (ii) response of the Current International Legal System

Propozycje referatów (maksymalnie 500 słów) można przesyłać do 15 maja. Więcej szczegółów jest dostępnych tu.

piątek, 14 kwietnia 2017

Call for papers: Brexit in a Changing Geopolitical Context (Liverpool, czerwiec 2017)

Research Network ‘Geopolitics, Law and International Relations’ przy Liverpool John Moores University zaprasza do udziału w konferencji "Brexit in a Changing Geopolitical Context", która odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2017 r. Organizatorzy są szczególnie zainteresowani następującymi obszarami tematycznymi:
  • EU foreign and security policy
  • Relationships between the UK, Europe and Russia
  • Relationships between the UK, US and Europe
  • The fight against international crime and terrorism after Brexit
Propozycje referatów, plakatów oraz paneli dyskusyjnych (wszystko maksymalnie 300 słów) można przesyłać do 21 kwietnia 2017 r. Więcej szczegółów można znaleźć tu.

czwartek, 13 kwietnia 2017

Call for papers: Cyber Challenges to International Human Rights (Jerozolima, grudzień 2017)

International Cybersecurity Research Center działające przy Uniwersytecie Hebrajskim oraz Cyber, Law and Policy Center (Uniwersytet w Hajfie) zapraszają do udziału w konferencji zatytułowanej "Cyber Challenges to International Human Rights", która odbędzie się w dniach od 11 do 12 grudnia 2017 r. w Jerozolimie oraz Hajfie. Organizatorzy są szczególnie zainteresowani następującym obszarami tematycznymi:
  • application of international law norms included in the Tallinn Manual to cyber operations
  • cyber-specific treaties
  • cybersecurity in the Middle East region
  • e-rights
  • predictive policing
  • surveillance, profiling and the use of data analytics in law enforcement
  • cyber terrorism and cyber-counter-terrorism
  • the role of states and international organizations in cyber security crises
  • securing rights by design
  • the role of non-state actors and corporations in shaping online enforcement
Propozycje referatów (maksymalnie 200 słów) można przesyłać do 1 maja 2017 r. Więcej szczegółów jest dostępnych tu.

środa, 12 kwietnia 2017

6th Martens Summer School on International Law (Parnu, lipiec 2017)

Wydział Prawa Uniwersytetu w Tartu zaprasza do udziału w szkole letniej "6th Martens Summer School on International Law", która odbędzie się w dniach 24-28 lipca 2017 r. w Tartu (Estonia). 

Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja 2017 r. Uczestnicy muszą co prawda samodzielnie opłacić koszty podróży i zakwaterowania, ale cena za udział w szkole letniej jest bardzo atrakcyjna (50 EUR).

Więcej szczegółów można znaleźć tu

wtorek, 11 kwietnia 2017

Call for papers: The legitimacy of "Unseen Actors" in International Adjudication (Haga, październik 2017)

PluriCourts we współpracy z Europa Instituut (Leiden University) zaprasza do udziału w konferencji zatytułowanej "The Legitimacy of "Unseen Actors" in International Adjudication", która odbędzie się w dniach 26-27 października 2017 r. w Hadze. Organizatorzy są szczególnie zainteresowani następującymi obszarami tematycznymi:
  • Appointment: Which legitimacy issues could arise relating to recruitment, selection and (renewal of) appointment of members of the registries, secretariats and legal officers, including the conditions of such appointment in terms of expertise and/or representativeness? How could the competence of certain secretariats to appoint adjudicators (ICSID annulment committees; WTO panels; default appointment procedures in arbitration) be assessed from a legitimacy perspective? 
  • Case management: How do ‘unseen actors’ at international courts and tribunals work with disputing parties to manage pending cases, for example through agreeing on a written submission calendar or to seek a solution for cases that have been “on the docket” for a considerable amount of time? How do the various allocation systems for individual cases operate? How may practices on case preparation and deference to State policy from a case management/procedural viewpoint affect legitimacy? 
  • Deference to the bench: How is the legitimacy of the judicial process maintained through the relationship between the ‘unseen actors’ and the bench, in terms of setting the agenda of court or tribunal meetings; attending deliberations; preparatory research and contribution to the drafting of parts of decisions, including interlocutory orders? With regard to the CJEU, the interaction of the bench with the Advocate-General could be examined. 
  • Cost-, time- and technological efficiency: How could the performance of members of the registries and secretariats, and legal officers be assessed in terms of the legitimacy of the dispute settlement process? Similar questions may arise with regard to the organization of translator and interpreter services; or the application and reform of procedural rules. Legitimacy issues in this context could relate to the need for competitive efficiency, as compared to other dispute settlement mechanisms, while offering effective access to justice and a fair trial. 
  • Accountability and transparency of the ‘unseen actors’
  • Outreach and capacity-building: How does the ‘public-facing’ role of secretariats and the extent to which there is room for public scrutiny, for example by NGOs, contribute to the legitimacy (and the perception thereof) of international adjudication. How could one assess the complex relationship of the ‘unseen actors’ as part of the liaison of the adjudicatory institution with the disputing parties, host State and the media – as well as, in some cases, the training provided to developing country judges and registries.
Propozycje referatów można przesyłać o 31 maja 2017 r. Więcej szczegółów dostępnych jest tu.

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Call for papers: Brazilian Journal of International Law

Brazilian Journal of International Law zaprasza do przesyłania artykułów do przygotowywanego specjalnego numeru "International Investment Law", który ukaże się w sierpniu 2017 r. Redakcja jest szczególnie zainteresowana następującymi tematami: 
  • the interaction of International Investment Law with other fields;
  • international Investment Law and regional integration;
  • the execution of arbitral investment awards;
  • the duties of investors and corporate social responsibility;
  • International Investment Law and the public interest;
  • international financial institutions and International Investment Law. 
Artykuły (w języku angielskim francuskim, portugalskim oraz hiszpańskim) można przesyłać do 31 maja 2017 r. Więcej informacji jest dostępnych tu.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Call for papers: 1917 – Intervention, Revolution & International Laws (Melbourne, sierpień 2017)

Melbourne University zaprasza do udziału w konferencji zatytułowanej "1917 – Intervention, Revolution & International Laws", która odbędzie się w w dniach 24-25 sierpnia 2017 r. Propozycje referatów można przesyłać do 1 maja 2017 r.

Więcej szczegółów jest dostępnych tu.

piątek, 7 kwietnia 2017

Call for papers: Utrecht Journal of International and European Law

Utrecht Journal of International and European Law zaprasza do przesyłania artykułów (maksymalnie do 15 tys. słów) do swojego kolejnego (generalnego) numeru. Termin składania tekstów upływa 18 kwietnia 2017 r. 

Więcej szczegółów można znaleźć tu.

czwartek, 6 kwietnia 2017

Call for papers: Hamburg Young Scholars' Workshop in International Law (Hamburg, wrzesień 2017)

Uniwersytet w Hamburgu zaprasza do udziału w "2. Hamburg Young Scholars' Workshop in International Law", które odbędą się w dniach 15-16 września 2017 r. Zaproszenie jest skierowane do doktorantów oraz postdoców.

Propozycje referatów (300-500 słów) można zgłaszać do 31 maja 2017 r. Więcej szczegółów można znaleźć tu.

środa, 5 kwietnia 2017

Call for submissions: praca zbiorowa "Traffic in Women' and International Law"

Sonja Dolinsek (Universität Erfurt) oraz Kathleen Zeidler (GWZO Leipzig) zapraszają do przesyłania propozycji (do 500 słów) rozdziałów które wejdą do pracy zbiorowej "Traffic in Women' and International Law". Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia 2017 r.

Więcej szczegółów można znaleźć tu.

wtorek, 4 kwietnia 2017

Call for papers: Sustainable development in Trade Agreements: EU and Post-Brexit UK Perspectives (Belfast, październik 2017)

Queen’s University Belfast zaprasza do udziału w konferencji zatytułowanej "Sustainable development in Trade Agreements: EU and Post-Brexit UK Perspectives", która odbędzie się 11 października 2017 r. Organizatorzy są szczególnie zainteresowani następującymi tematami:
  • Sustainable development as an EU constitutional foreign policy objective impacting on trade policy;
  • Exploring the rationale behind sustainable development FTA provisions: integrated approach towards economic, social development and environmental protection or disguised protectionism;
  • Sustainable development provisions in FTAs from a comparative perspective;
  • Implementation and (non)enforcement of sustainable development provisions in EU FTAs;
  • Post-Brexit EU-UK trade relations and sustainable development.
Propozycje referatów (200-300 słów) można przesyłać do 16 czerwca 2017 r. Więcej informacji można znaleźć tu.