Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem Maksa Plancka dla prawa publicznego porównawczego i prawa międzynarodowego (Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law) w Heidelbergu, zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Protecting European Union Values: Breaches of Article 2 TEU and their Consequences", która odbędzie się w dniach 14-15 września 2017 r. w Warszawie.
W czerwcu 2016 r. Komisja Europejska wydała opinię w sprawie praworządności w Polsce, a następnie również zalecenia w sprawie praworządności. Zalecenia te jak dotąd nie zostały wykonane. Ponadto, w ostatnich tygodniach polski parlament uchwalił m.in. zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych, a obecnie pracuje nad zmianami ustawy o Sądzie Najwyższym, które również budzą zaniepokojenie instytucji europejskich.
Powyższe kwestie determinują wiele istotnych problemów badawczych, które wymagają pogłębionej naukowej analizy: począwszy od pojęcia praworządności w Unii Europejskiej i unijnych wartości, poprzez kompetencje Komisji i Trybunału Sprawiedliwości UE do reagowania na naruszenia praworządności w państwach członkowskich, po implikacje m.in. dla zasady wzajemnego uznawania w państwach członkowskich i obowiązków sądów krajowych w tym zakresie.
W obliczu tych wydarzeń, zagadnienia konferencyjne nabierają szczególnego wymiaru. Organizatorzy liczą na obecność środowiska akademickiego, praktyków, sędziów, a także wszystkich innych zainteresowanych tematyką, która zarówno dla polskiego, jak i unijnego systemu prawa ma zasadnicze znaczenie. W związku z konferencją do Warszawy przyjedzie grono znaczących referentów z całej Europy, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej i Rady Europy.
Program konferencji dostępny jest
tutaj.
Zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o
rejestrację z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.