niedziela, 31 marca 2019

Wykład: XV lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej (Warszawa, 16 kwietnia 2019 r.)

Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa UE Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego oraz Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce zapraszają na wykład Ambasadora Jana Truszczyńskiego "XV lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej: Jak do tego doszło: tajemnice, wzloty i trudne momenty w negocjacjach akcesyjnych" (16 kwietnia 2019 r., Sala Senatu ALK, godz. 12.00).

Program:
  • Powitanie i wprowadzenie: prof. Jan Barcz
  • Wykład Ambasadora Jana Truszczyńskiego
  • Pytania i odpowiedzi
  • Podsumowanie i komentarz: XV lat członkostwa w UE: warto było? Ambasador Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
Organizatorzy proszą o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa (annapudlo(at)kozminski.edu.pl).

czwartek, 28 marca 2019

Praktyki w Międzynarodowym Trybunale Karnym

Drodzy czytelnicy, być może ktoś z Państwa będzie zainteresowany praktykami w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Poniżej wklejamy stosowne dane:

Internship and Visiting Professional Program of the International Criminal Court (ICC) 

What are the duties of interns/visiting professionals in Chambers at the ICC? 
  • Conduct in-depth legal research and analysis of questions of international criminal law, public international law, international humanitarian law, human rights law as well as relevant international and national legal materials for reference and background 
  • Provision of legal advice on the interpretation and application of the Court’s documents 
  • Summary of evidence material; preparation of summaries of submissions and decisions 
  • Preparation of legal memoranda, observation of Court proceedings 

środa, 27 marca 2019

Call for applications: Międzynarodowa Szkoła Letnia „Granice - realne i fantomowe. W poszukiwaniu granic w pamięci, historii i prawie międzynarodowym” (Łękuk, wrzesień 2019 r.)

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy na 4. edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej „Granice - realne i fantomowe. W poszukiwaniu granic w pamięci, historii i prawie międzynarodowym”, która odbędzie się w dniach 1-7 września br. w Folwarku Łękuk.

Zgłoszenia (CV i list motywacyjny w j. angielskim) należy przesyłać do 6 maja 2019 r. na adres: tarnogorski(at)cprdip.pl. Szczegóły na plakacie poniżej i na stronie internetowej.

wtorek, 26 marca 2019

Call for papers: Journal of International Criminal Justice

Journal of International Criminal Justice zaprasza do nadsyłania tekstów do swojego numeru specjalnego, pod hasłem "Justice and Accountability for Sexual Violence in Conflict: Progress and Challenges in National Efforts to Address Impunity", który ukaże się w marcu 2020 r. Szczegóły dotyczące problematyki numeru można znaleźć tutaj.

Osoby zainteresowane mogą przesyłać abstrakty proponowanych tekstów (400-500 słów) do 8 maja. Ostateczny termin nadsyłania artykułów minie 23 września br.

Redaktorzy specjalnego wydania planują spotkania poświęcone złożonym tekstom pod koniec 2019 r. i po ukazaniu się numeru.

poniedziałek, 25 marca 2019

Call for papers: Financing the European Union after Brexit (Paryż, czerwiec 2019 r.)

W dniu 12 czerwca 2019 r. w Paryżu odbędzie się siódma konferencja młodych badaczy, organizowana przez Uniwersytet Pantheon-Sorbonne pt. "Financing the European Union after Brexit". Zaproszenie skierowane jest do doktorantów i doktorów, którzy obronili rozprawę doktorską po 1 września 2017 r. i interesują się prawem podatkowym i finansami publicznymi.

Zgłoszenia (plan realizowanego projektu mającego związek z tematem konferencji wraz z jego minimum 5-stronicowym opisem, CV i podstawowe dane autora) należy przesyłać do 12 kwietnia do północy na adres ateliersdroitfiscal(at)gmail.com.

Konferencja odbędzie się w j. angielskim i j. francuskim. Więcej informacji na temat problematyki konferencji można znaleźć na stronie internetowej (w j. francuskim).

niedziela, 24 marca 2019

Call for submissions: Melbourne Journal of International Law

Melbourne Journal of International Law zaprasza do nadsyłania artykułów do swojego najnowszego numeru 20(2), który ukaże się w grudniu 2019 r. Teksty należy przesyłać do 1 lipca br.

Więcej informacji, w tym o sposobie formatowania tekstów, można znaleźć tutaj.

sobota, 23 marca 2019

Call for papers: The European Union and the Responsibility to Protect (Exeter, wrzesień 2019 r.)

Uniwersytet w Exeter zaprasza na konferencję pt. "The European Union and the Responsibility to Protect", która odbędzie się w dniu 20 września br. Najważniejsze zagadnienia, jakie mają zostać poruszone w czasie konferencji to:
  • The EU’s engagement with specific humanitarian crises;
  • A comparison between the EU’s approach to the R2P with the approach adopted by other regional organisations;
  • Different approaches to the R2P by European Member States and its impact on the EU;
  • The EU’s partnership with international organisations in its commitment to the R2P;
  • The EU’s commitment to mediation, dialogue and conflict prevention;
  • How the EU’s engagement with the R2P fits within the international legal framework and the international legal and political debate.
Zgłoszenia (abstrakt do 250 słów z afiliacją) należy przesyłać do 7 kwietnia br. na adres j.schmidt(at)exeter.ac.uk. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

piątek, 22 marca 2019

Call for applications: Athens Summer School 2019 (Ateny, lipiec 2019 r.)

W dniach 1-6 lipca br. w Atenach odbędzie się Szkoła Letnia współorganizowana przez Institute of European Integration and Policy Uniwersytetu Ateńskiego i Europe Direct. Do udziału w Szkole zaproszeni są studenci i absolwenci różnych kierunków studiów, zainteresowani tematyką europejską.

Problematyka poruszana podczas zajęć będzie koncentrować się na następujących zagadnieniach:
  • building consensus after the EP Elections; 
  • European democracy under pressure; 
  • new forms of economic governance? 
  • EU foreign policy: Old challenges, new prospects; 
  • facing the challenges of climate change; 
  • the necessity of Aristotelian friends.
Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja br. Koszt udziału w szkole to 150 euro (bez kosztów zakwaterowania i podróży). Organizatorzy nie przewidzieli żadnych stypendiów ani możliwości obniżenia opłaty. Więcej możliwości można znaleźć tutaj.

czwartek, 21 marca 2019

Call for papers: Hungarian Yearbook of International Law and European Law

Redakcja Hungarian Yearbook of International Law and European Law zaprasza do nadsyłania tekstów do swojego numeru za 2019 r. (vol. 7). Teksty mogą dotyczyć zarówno tematu przewodniego numeru, poświęconego zmianom klimatycznym i wyzwaniom ochrony środowiska, jak i ogólnych zagadnień prawa międzynarodowego i prawa europejskiego, związanych z latami 2018 i 2019.

Zgłoszenia należy przesyłać do 31 maja br. na adres hungarianyearbook(at)gmail.com. Maksymalna objętość tekstów to 60.000 znaków (ze spacjami i wliczając przypisami). Więcej informacji można znaleźć tutaj.

wtorek, 19 marca 2019

Call for applications: 6th International Disaster Law Course (San Remo, czerwiec 2019 r.)

W dniach 17-21 czerwca br. w San Remo odbędzie się 6th International Disaster Law Course. Zaproszenie do udziału w kursie skierowane jest do pracowników rządowych, organizacji międzyrządowych i pozarządowych, jak również badaczy i studentów.

Opłata za udział w kursie wynosi 600 euro (nie pokrywa kosztów podróży i zakwaterowania). Zgłoszenia można przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej kursu do 7 czerwca (decyduje kolejność zgłoszeń).

poniedziałek, 18 marca 2019

Call for applications: 8th Munich Advanced Course in International Law (Monachium, lipiec/sierpień 2019 r.)

W dniach 31 lipca - 14 sierpnia br. odbędzie się ósma edycja Munich Advanced Course in International Law, w tym roku pod hasłem "International law without territory? – Governing spaces, resources and people beyond the confines of state territory".

Do udziału w kursie zaproszeni są studenci, doktoranci i młodzi badacze, zajmujący się zarówno prawem międzynarodowym publicznym, jak i stosunkami międzynarodowymi.

Na koszty udziału w kursie składają się: opłata rejestracyjna (200 euro), czesne (525 euro) i opłata za zakwaterowanie (410 euro). Osoby zainteresowane udziałem w kursie mogą ubiegać się o obniżenie lub całkowite zniesienie czesnego. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 1 kwietnia br. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

piątek, 15 marca 2019

Call for applications: Summer School “Business and Human Rights” (Rzym, czerwiec 2019 r.)

W dniach 24-28 czerwca br. w Rzymie na terenie kampusu Temple University odbędzie się Szkoła Letnia “Business and Human Rights”. Tematyka Szkoły Letniej została zawarta w trzech modułach:
  • Module I: The State Duty to Protect Human Rights 
  • Module II: The Corporate Responsibility to Respect Human Rights 
  • Module III: The Right of Victims of Abuses to Access Effective Remedies
Do udziału w Szkole zaproszeni są studenci, badacze, pracownicy NGOs, praktycy z sektora prywatnego i publicznego itd. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia. Przy wyborze uczestników Szkoły Organizatorzy wezmą pod uwagę doświadczenie zawodowe i wykształcenie, jak również ocenią Statement of Purpose, które jest częścią aplikacji. Koszt udziału w Szkole to 690 euro (nie obejmuje zakwaterowania i kosztów podróży).

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

wtorek, 12 marca 2019

Call for applications: Xiamen Academy of International Law - Summer Program (Xiamen, lipiec 2019 r.)

Xiamen Academy of International Law przyjmuje obecnie zgłoszenia na swój Summer Program, który odbędzie się w dniach 9-27 lipca br. Do udziału w programie zaproszeni są zarówno studenci, jak i nauczyciele, prawnicy i praktycy. O udziale w programie decyduje ocena merytoryczna zgłoszeń i ich kolejność. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.. Na zgłoszenie składają się wypełniony formularz rejestracyjny, dwa listy polecające oraz dyplom potwierdzający ukończenie zajęć z prawa międzynarodowego.

Za udział w programie przewidziano opłatę w wysokości od 1.000-3.000 juanów. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o stypendium, które pokrywa albo całą opłatę wraz z kosztami podróży, albo jedynie opłatę za udział w programie. Dokumenty związane z ubieganiem się o stypendium powinny być dołączone do zgłoszenia

Strona internetowa programu znajduje się tutaj.

poniedziałek, 11 marca 2019

Call for papers: The Contribution of the Legal Services of the European Institutions to European Union Law (Frankfurt nad Menem, czerwiec 2019 r.)

Max Planck Institute for European Legal History z siedzibą we Frankfurcie nad Menem zaprasza na konferencję pt. "The Contribution of the Legal Services of the European Institutions to European Union Law", która odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2019 r. Tematy, którymi zainteresowani są Organizatorzy to m.in.:
  • The history of the Legal Services as part of the European Institutions 
  • Scholarly and policy contributions by key administrators serving in Legal Services 
  • The history of legal doctrines elaborated in these services in the process of European integration and interaction with those interpretations developed by academia and practitioners such as the members of the International Federation of European Law (FIDE) 
  • The role of the Legal Services in the institutional and informal practices aiming to influence constitutional practices 
  • Inter-institutional controversies between the Legal Services 
  • The contribution of the Legal Services regarding treaty negotiations 
Zgłoszenia (abstrakt do 150 słów i krótkie CV) należy przesyłać do 29 marca na adres ramirez(at)rg.mpg.de. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

niedziela, 10 marca 2019

Call for papers: European Yearbook of Constitutional Law

European Yearbook of Constitutional Law zaprasza do nadsyłania artykułów do swojego numeru (za 2020 r.), którego tematem przewodnim jest "The City in Constitutional Law". Problematyka numeru ma dotyczyć następujących zagadnień:
  • the relationship with other echelons of government in federal, decentralized and unitary States; 
  • the type and scope of autonomous powers for cities, including the role of the principle of subsidiarity; 
  • the designation and special position of capitals, mega-cities and large metropolitan areas; 
  • cities as coterminous with the State; - avenues and opportunities for participatory governance; 
  • multilevel protection of fundamental rights within the State; 
  • novel city-specific rights (e.g. ‘right to the city’, ‘right through the city’); 
  • the international authority of cities, including their responsibility to implement international obligations undertaken by the State.
Propozycje tekstów (350-500 słów) należy przesyłać na adres eycl(at)uvt.nl do 30 kwietnia br. Autorzy wybranych propozycji zostaną powiadomieni i o decyzji do 1 czerwca, a termin nadsyłania pełnych tekstów minie 1 listopada br. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

czwartek, 7 marca 2019

Call for papers: International law’s invisible frames – social cognition and knowledge production in international legal processes (Jerozolima, grudzień 2019 r.)

W dniach 4-5 grudnia br. na Wydziale Prawa Hebrew University of Jerusalem odbędą się warsztaty pt. "International law’s invisible frames – social cognition and knowledge production in international legal processes". Szczegółowy opis tematyki wydarzenia można znaleźć tutaj.

Abstrakty (do 500 słów z CV) należy przesyłać do 15 maja br. na adres nagareden(at)gmail.com. Planowana jest recenzowana publikacja z tekstami wygłoszonymi w czasie warsztatów. Istnieje możliwość dofinansowania przez Organizatorów kosztów podróży i zakwaterowania.

środa, 6 marca 2019

Konkurs na Młodzieżowego Delegata RP na 74. sesję ZO ONZ w 2019 roku

Młodsi Czytelnicy naszego Bloga mogą być zainteresowaniem naborem na Młodzieżowego Delegata RP na 74. sesję ZO ONZ w 2019 roku. Konkurs organizowany jest przez Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ we współpracy z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. Młodzieżowy Delegat powinien mieć polskie obywatelstwo, być urodzonym między 1 stycznia 1994  r. a 1 sierpnia 2001 r., posługiwać się płynnie (pisemnie oraz ustnie) językiem polskim oraz angielskim, jak również być dyspozycyjnym w okresie trwania mandatu.

Zgłoszenia można przesyłać do 17 marca br. za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej UN Youth Delegate of Poland. Tam też można znaleźć regulamin wyborów i inne informacje dotyczące konkursu.

poniedziałek, 4 marca 2019

Call for papers: The Military Law and the Law of War Review

The Military Law and the Law of War Review zaprasza do nadsyłania artykułów do numeru, który ukaże się pod koniec 2019 r. lub na początku 2020 r.

Artykuły do 15.000 słów (z przypisami) należy przesyłać do 14 kwietnia br. na adres brussels(at)ismllw.org. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

niedziela, 3 marca 2019

Call for applications: Essay Competition 2019

Editorial Committee of the European Investment Law and Arbitration Review ogłosił nabór zgłoszeń na konkurs eseistyczny. Zaproszenie skierowane jest do studentów, młodych naukowców (do trzech lat po uzyskaniu ostatniego stopnia) i młodych praktyków (z maksymalnie trzyletnim stażem).

Zgłoszenie na konkurs musi dotyczyć jednego z trzech następujących tematów:
  • The EU-Vietnam FTA
  • The EU-Japan FTA
  • The UNCITRAL negotiations regarding ISDS reform
  • The proposed investment court system (ICS) and the expected Opinion of the CJEU.
  • The Vattenfall decision regarding the Achmea judgment
  • The Chevron v. Ecuador decision
  • Brexit, EU law and investment treaty arbitration
  • State immunity and enforcement of awards within the EU
Zgłoszenia muszą mieć między 5.000 a 12.000 słów z przypisami. Teksty należy przesyłać do 1 kwietnia br. na adres eilarev(at)efila.org.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma książki wydawnictwa Brill o wartości 500 euro, drugiego miejsca - książki Brilla o wartości 250 euro, a osoba, która zajmie trzecie miejsce otrzyma 150 euro w gotówce.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

sobota, 2 marca 2019

Seminarium naukowe pt. „Pomocnictwo jako szczególna forma uczestnictwa w antykonkurencyjnych porozumieniach – w świetle prawa UE i polskiego” (Warszawa, 3 kwietnia 2019 r.)

Zakład Prawa Konkurencji INP PAN serdecznie zaprasza na seminarium naukowe pt. „Pomocnictwo jako szczególna forma uczestnictwa w antykonkurencyjnych porozumieniach – w świetle prawa UE i polskiego”.
Seminarium odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. (środa) w godz. 17:15-19:15, w sali 273 Pałacu Staszica (II piętro).

Planowany program seminarium:
1. Nowe postacie grupowych praktyk ograniczających konkurencję (dr hab. Paweł Podrecki, prof. INP PAN)
2. Odpowiedzialność antymonopolowa pomocników kartelu na gruncie prawa unijnego (dr Katarzyna Wiese, WPiA Uniwersytet Jagielloński)
3. Unijna koncepcja odpowiedzialności pomocników kartelu w postępowaniu przed Prezesem UOKiK (dr hab. Grzegorz Materna, prof. INP PAN)
4. Dyskusja

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do 1 kwietnia 2019 r. pod adresami:

piątek, 1 marca 2019

Call for papers: A New World, a New Europe. Reshaping the European Union in the Era of Brexit (Grenada, wrzesień 2019 r.)

Spanish Association of International Law and International Relations Professors i Uniwersytet w Grenadzie zapraszają na 28. edycję dorocznej konferencji Stowarzyszenia, która w 2019 r. odbędzie się pod hasłem "A New World, a New Europe. Reshaping the European Union in the Era of Brexit", w dniach 18-20 września 2019 r. w Grenadzie.
Organizatorzy proponują utworzenie sześciu paneli w czasie konferencji:
PANEL 1: Reshaping the judicial and internal security space in the era of Brexit
PANEL 2: Reshaping the Union's external security in the era of Brexit 
PANEL 3: Internal market and economic union in the era of Brexit
PANEL 4: Institutional impact of Brexit and the methodological redefinition of the study of the European Union
PANEL 5: Reshaping citizenship and the rights of citizens in the era of Brexit 
PANEL 6: The evolution of the international system in the era of Brexit 
Zgłoszenia należy przesyłać do 10 kwietnia br. na adres comunicacionesaepdiri.2019@dipri.org.
Organizatorzy planują publikację pokonferencyjną. 
Więcej informacji, w tym na temat sposobu formułowania zgłoszeń i szczegółowej tematyki poszczególnych paneli, można znaleźć tutaj.