Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza redakcyjna koleżanka - dr Agata Kleczkowska - opublikowała właśnie swoją monografię zatytułowaną "Użycie siły zbrojnej między państwami w świetle międzynarodowego prawa zwyczajowego". Monografia ukazała się w wydawnictwie Scholar
Autorce gratulujemy sukcesu, a naszych Czytelników zachęcamy do lektury!
Streszczenie: Prawo do wojny było tradycyjnie uznawane za przywilej państw, z którego mogły one w sposób nieograniczony korzystać. Doświadczenia dwóch wojen światowych spowodowały, że społeczność międzynarodowa postanowiła ograniczyć prawo do wojny, na początku w okresie międzywojennym, a następnie, zakazując w 1945 r. użycia siły w art. 2 ust. 4 KNZ, a także ustanawiając dwa wyjątki pozwalające na użycie siły w formie prawa do samoobrony w art. 51 KNZ oraz działania w ramach zbiorowego systemu bezpieczeństwa na podstawie art. 42 KNZ.
Celem monografii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o kształt współczesnych norm prawa zwyczajowego, jeśli chodzi o zakaz użycia siły zbrojnej i ewentualne wyjątki od tego zakazu. Pytania badawcze, które zostały postawione w monografii to: Czy istnieje norma prawa zwyczajowego zabraniająca użycia siły zbrojnej, a jeśli tak, to jaki jest jej kształt? Czy obok art. 51 KNZ istnieje norma prawa zwyczajowego regulująca prawo do samoobrony, a jeśli tak, to jaka jest jej treść? Czy istnieją inne normy prawa zwyczajowego, które regulują użycie siły zbrojnej i ustanawiają dodatkowe, oprócz prawa do samoobrony, wyjątki od zakazu użycia siły na rzecz jednostronnych interwencji przeprowadzanych przez państwa?
Opracowanie oparto na hipotezie badawczej, zgodnie z którą zakaz użycia siły jest współcześnie regulowany prze normę prawa zwyczajowego, a kształt tej normy jest zbliżony do treści art. 2 ust. 4 KNZ. Jednocześnie inne niż prawo do samoobrony wyjątki od zakazu użycia siły na rzecz jednostronnych interwencji nie są współcześnie dozwolone w prawie zwyczajowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz