W dniu 13 grudnia br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Kobiety, dzieci i inne grupy szczególnie wrażliwe - standardy ochrony i wyzwania dla prawa międzynarodowego".
Tematyka konferencji zdeterminowana została tym, że w 2019 r. społeczność międzynarodowa świętuje 40. rocznicę uchwalenia Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz 30-lecie przyjęcia Konwencji o prawach dziecka. Wydarzenia te dają jednak asumpt do podjęcia zdecydowanie szerszych rozważań na temat adekwatności i skuteczności istniejących w prawie międzynarodowym rozwiązań służących ochronie praw osób należących do grup „ szczególnie wrażliwych”. Kobiety, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, osoby należące do mniejszości (seksualnych, religijnych, rasowych), ofiary (wojny, przemocy domowej), migranci i uchodźcy, pracownicy migrujący etc. to przecież kategorie jednostek, które w najwyższym stopniu narażone są na naruszenia ich podstawowych praw i wolności.
Konferencja będzie jednocześnie doskonałą okazją do rozmowy na temat utworzenia „Research Center for Rights of Vulnerable Persons” (RCRVP), które w założeniu miałoby inicjować i prowadzić interdyscyplinarne badania nad prawną i praktyczną sytuacją wszystkich osób, które napotykają bariery w korzystaniu z praw człowieka. Szczególne miejsce w działalności Centrum zajmować będą także kwestie dotyczące identyfikacji zwielokrotnionej dyskryminacji, dlatego – oprócz prawników – do udziału w jego pracach Organizatorzy zapraszają także przedstawicieli innych dziedzin i dyscyplin naukowych (zwłaszcza pedagogiki, psychologii, teologii i socjologii).
Organizatorzy planują wydanie (recenzowanej) monografii w formie e-booka z otwartym dostępem w 2020 lub 2021 r. w Wydawnictwie z poziomu I Wykazu MNiSW ze stycznia 2019 r.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje obejmuje uczestnictwo w Konferencji, koszt materiałów konferencyjnych, wyżywienie oraz możliwość publikacji tekstu w recenzowanej monografii. Opłatę należy wpłacać do 20 listopada 2019 r., na konto Uniwersytetu Śląskiego, ze wskazaniem imienia i nazwiska Uczestniczki/Uczestnika oraz z dopiskiem: „Konferencja WPIA: VULNERABLE – 13.12.2019”
Dane do przelewu:
Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice
nr konta: 74 1050 1214 1000 0007 0000 7909
Opłata konferencyjna nie pokrywa kosztów noclegu. Osobom Zainteresowanym noclegiem z 12 na 13 grudnia i/lub z 13 na 14 grudnia Organizatorzy rekomendują skorzystanie z usług Hotelu NOVOTEL, usytuowanego w sąsiedztwie WPIA, który zaproponował cenę specjalną dla Gości Uniwersytetu: pokój standard: 1-os: 235 zł/doba, 2-os: 275 zł/doba, dopłata do pokoju superior: 40 zł/ doba, dopłata do pokoju executive: 90 zł/ doba. Cena zawiera śniadanie i podatek VAT.
Zgłoszenia (imię i nazwisko, tytuł/stopień naukowy, reprezentowana instytucja, numer kontaktowy, email, tytuł referatu, abstrakt do 200 słów, dane do faktury) udziału w Konferencji z referatem, jak i bez referatu, należy przesyłać w terminie do 20 listopada 2019 r., na adres mailowy: vulnerable@us.edu.pl.
Dane kontaktowe Organizatorek:
Dr Magdalena Półtorak – magdalena.poltorak@us.edu.pl ; tel. 695 – 679 – 666
Dr Ilona Topa – ilona.topa@us.edu.pl ; tel. 605 – 396 - 881